Altında İran Fırtınası! Gram Altın Şahlandı

Altının ons fiyatı 2450 dolar seviyesine çıkarak rekor kırdı. Altının gramı da erken saatlerde 2540 TL’yi gördü.

Altın, Ortadoğu’da artan jeopolitik gerilimlerin yanı sıra Fed’in bu yıl para politikasını gevşetmeye başlayacağına dair artan iyimserliğin de etkisiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.
Spot piyasada altının onsu 2 bin 450 dolarla rekor seviyeyi test etti. Ons altın ve Dolar/TL ile yapılan hesaplamaya göre gram altın da 2 bin 540 TL ile rekor kırdı.

Altın fiyatları yeni haftaya hareketli başladı. Geçen hafta ABD’de açıklanan, enflasyonist baskıların hafiflediğine işaret eden ekonomik verilerin desteği ve dolarda yaşanan küresel güç kaybıyla birlikte ons altın; bir ay sonra 2400 doların üzerine çıkmıştı. Fiyatlar cuma günü 2415 dolardan kapanış gerçekleştirmiş ve haftalık prim %2,33 olmuştu. Ons altın fiyatları bu haftaya da yükselişle başladı.

Altın fiyatları yeni haftaya rekorlarla başladı. ABD Merkez Bankası Fed’in bu yıl faiz indirimine başlayacağına yönelik iyimserlik altın fiyatlarını hareketlendirdi. Ayrıca İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi ve Gazze’de süren İsrail saldırıları gibi Orta Doğu’daki gelişmeler de altın fiyatlarının sert yükselmesine neden oldu.

ERKEN SAATLERDE GELEN REKOR

Altının ons fiyatları günün erken saatlerinde 2450 dolar seviyesini görerek rekor kırdı. Gram altın da 2540 TL seviyesine kadar yükseldi. Saat 09.37 itibarıyla ons/altın 2434 dolar, gram/altın ise 2523 TL seviyesinde.

Çeyrek altın ise 4037 TL’den alınırken 4139 TL’den satılıyor. Tam altın 16340 TL’den alınırken 16437 TL’den satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir